AKCJA „ZNICZ 2019” - Wiadomości - KPP w Mogilnie

Wiadomości

AKCJA „ZNICZ 2019”

Data publikacji 30.10.2019

Od czwartku 31 października do niedzieli 3 listopada policjanci w całym kraju prowadzić będą działania „ZNICZ 2019”. W okresie Wszystkich Świętych w sposób szczególny należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę nie tylko na drogach.

Wkrótce 1 listopada dzień Wszystkich Świętych, jednak już teraz wiele osób odwiedza i porządkuje groby bliskich. Wielu z nas samochodami pokona nawet kilkaset kilometrów. Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na cmentarz i z powrotem do domu, musimy pamiętać o rozwadze i wyobraźni za kierownicą.

Od czwartku 31 października, mogileńscy policjanci rozpoczną akcję „Znicz 2019”. Działania będą trwać do 3 listopada. W tym czasie nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało w naszym powiecie kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Miejscowo stróżów prawa wspomagać będą także druhowie OSP. Kierowcy powinni spodziewać się w tych dniach wzmożonych kontroli drogowych.

Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policjimw Mogilnie podinsp. Dariusz Krukowski, apeluje i przestrzega: „Najbardziej tłoczno będzie na drogach przebiegających przez miejscowości, w których znajdują się cmentarze oraz oczywiście przy samych cmentarzach. Apeluję do osób mieszkających blisko cmentarzy, aby pozostawili swoje pojazdy i dotarli na groby swoich bliskich pieszo. Przypominammo obowiązku bezwzględnego podporządkowania się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy, co pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie będzie pobłażania dla tych, którzy będą rażąco naruszać przepisy o ruchu na drogach. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców i eliminować kierujących po alkoholu”.

Bądźmy świadomi utrudnień i zmian w organizacji ruchu. W dniu 1 listopada z powodu prowadzonych na ulicy Hallera prac związanych z budową ronda, wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu polegająca na zakazie zawracania przed rondem Engelskirchen. Mieszkańcy osiedli powinni także rozważyć możliwość pozostawienia swoich samochodówmw domu z uwagi na ograniczoną ilość miejsc parkingowych oraz wzmożony ruch, dotyczy to szczególnie osiedla nr 4 („za mostem”).

W Mogilnie dzięki uprzejmości właścicieli oraz zarządców firm i instytucji, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka):

- baza PKS przy ul. Kościuszki,
- plac firmy P.W. Taciak,
- Centrum Hurtowe Pasz,
- stacja paliw „Nicole”,
- parking przy ul. Kościuszki,
- plac ul. Betonowa,
- parking przy restauracji Boss,
- parking przy Urzędzie Miejskim i SP ZOZ w Mogilnie,
- parking na terenie byłego Banku Gdańskiego ul. Kościuszki,
- plac za bazą PKS.

W Strzelnie natomiast wyznaczono miejsca parkingowe na terenie:

- parking przy cmentarzu (ul. Kościuszki),
- parking przy cmentarzu (ul. Kolejowa),
- plac przy komisariacie Policji (ul. Cieślewicza),
- parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Sportowa),
- baza PKS (ul. Towarowa),
- parking przy markecie „Mila” (ul. Raj).

Parkingi oznakowane będą tablicami informacyjnymi. Oprócz wyznaczonych miejsc samochody będzie można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz w miejscach, gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego.

UWAGA!!!


Niestety musimy pamiętać, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarz z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki. Niech osobom starszym towarzyszą towarzystwo krewni lub znajomi. Drogie znicze, wieńce i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed świętem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Odwiedzając groby 1 listopada nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych wartościowych przedmiotów. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. W świątecznym tłoku pamiętajmy o dzieciach, które winny być pod stałą i ścisłą opieką dorosłych.

Wybierając się w daleką podróż pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Na postój wybierajmy najlepiej publiczne parkingi. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy. Mogą one stać się łupem złodziei. Za kierownicę siadajmy wypoczęci i trzeźwi. Jeżeli mimo wszystko staniemy się ofiarą przestępstwa należy wezwać natychmiast Policję lub Straż Miejską.

Publikacja: asp. Tomasz Bartecki