Wiadomości

NIELETNI JEŻDŻĄ SKUTERAMI BEZ UPRAWNIEŃ

Data publikacji 31.07.2017

3 nieletnich mieszkańców powiatu mogileńskiego kierowało motorowerem pomimo braku uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdami. Za popełnione wykroczenie chłopcy będą tłumaczyć się przed sądem rodzinnym i nieletnich.

W ostatnim czasie na drogach powiatu mogileńskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 3 młodych motorowerzystów. Jak się później okazało, nieletni nie posiadali w ogóle uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. W rozmowie z policjantami przyznali, że chociaż rodzice zabraniają im jazdy, to oni samowolnie biorą skutery. Po wykonaniu czynności służbowych policjanci przekazali 15 – latka i dwóch 16 – latków opiekunom prawnym. Teraz ich zachowanie oceni sąd rodzinny o nieletnich.

Przypominamy:

To rodzice ponoszą winę, że ich nieletnie pociechy bez uprawnień jeżdżą skuterami. W sytuacji kiedy dziecko powyżej 13 roku życia spowoduje wypadek w wyniku kierowania pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień, rodzic obowiązany będzie do naprawienia szkody powstałej w wyniku niedopełnienia obowiązków nadzoru, tj. niedopilnowania, aby dziecko nie poruszało się motorowerem.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 o kierujących pojazdami – by jeździć motorowerem lub czterokołowcem lekkim należy mieć prawo jazdy kategorii AM (przepis nie dotyczy osób, które ukończyły 18 rok życia). Wymagany minimalny wiek do uzyskania uprawnienia do kierowania tą kategorią pojazdów to 14 lat.

Ponadto w myśl artykułu 96 § 1 Kodeksu wykroczeń – Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:

1) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
 2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
 3) do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
 4) pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
 5) pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
 6) do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny ( mandat w wysokości 300 zł. oraz w pkt. 4 fakultatywnie policjant może zdecydować
o holowaniu pojazdu na koszt właściciela).

 

                                                                                                                                                                                                                                                                          sierż. szt. Magdalena Pollak
 

Powrót na górę strony