POLICJANCI PROMOWALI NOSZENIE ODBLASKÓW - Wiadomości - KPP w Mogilnie

Wiadomości

POLICJANCI PROMOWALI NOSZENIE ODBLASKÓW

Data publikacji 02.10.2018

Mogileńscy policjanci włączyli się w ogólnopolską akcję informacyjno – edukacyjną „Świeć Przykładem”. Nieodłącznym elementem takich działań są spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których funkcjonariusze uświadamiają najmłodszych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie świecących elementów. Dzisiaj (02.10.18) odblaski trafiły do przedszkolaków z Dąbrówki.

Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, szczególnie tych najmniej chronionych, przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć Przykładem”. Działania te skierowane zostały głównie do osób pieszych, jako do grupy uczestników ruchu najbardziej narażonej na utratę życia i zdrowia podczas różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać też, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, bo przecież nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie m.in. zawieszek, opasek, kamizelek bądź toreb na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa znacznie szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Publikacja: asp. Tomasz Bartecki