„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” - Wiadomości - KPP w Mogilnie

Wiadomości

„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”

Data publikacji 26.10.2018

Policjanci ruchu drogowego z mogileńskiej komendy przeprowadzili dwudniowe (24-25.10.18) działania pod nazwą „Świeć przykładem”. Funkcjonariusze podczas służby promowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego i uświadamiali jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

W okresie jesienno-zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapada zmrok, więc piesi na drogach stają się słabo widoczni. Nieoświetlone lub słabo oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Mogileńscy policjanci przypominają, że każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogami poza obszarem zabudowanym powinna, przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa nosić elementy odblaskowe umieszczone w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Publikacja: asp. Tomasz Bartecki