AKCJA „ZNICZ 2018” - Wiadomości - KPP w Mogilnie

Wiadomości

AKCJA „ZNICZ 2018”

Data publikacji 29.10.2018

Od najbliższej środy 31 października do niedzieli 4 listopada policjanci w całym kraju prowadzić będą działania „ZNICZ 2018”. W okresie Wszystkich Świętych w sposób szczególny należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Apelujemy o ostrożność i rozwagę nie tylko na drogach.

Do 1 listopada pozostało jeszcze kilka dni, ale już teraz wiele osób odwiedza i porządkuje groby bliskich. Wzmożony ruch kołowy i pieszy to stały obrazek w okresie Wszystkich Świętych. Wielu z nas samochodami pokona nawet kilkaset kilometrów. Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na cmentarz i z powrotem do domu, musimy pamiętać o rozwadze i wyobraźni za kierownicą.

Podczas ogólnopolskich działań „Znicz 2018” nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało w naszym powiecie kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Miejscowo stróżów prawa wspomagać będą także druhowie OSP. Kierowcy powinni spodziewać się w tych dniach wzmożonych kontroli drogowych.

Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie podinsp. Dariusz Krukowski, apeluje i przestrzega: „Najbardziej tłoczno będzie na drogach przebiegających przez miejscowości, w których znajdują się cmentarze oraz oczywiście przy samych cmentarzach. Apeluję do osób mieszkających blisko cmentarzy, aby pozostawili swoje pojazdy i dotarli na groby swoich bliskich pieszo. Przypominam o obowiązku bezwzględnego podporządkowania się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy, co pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie będzie pobłażania dla tych, którzy będą rażąco naruszać przepisy o ruchu na drogach. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców i eliminować kierujących po alkoholu”.

Bądźmy świadomi utrudnień i zmian w organizacji ruchu. W dniu 1 listopada rozważmy możliwości pozostawienia samochodów w domu z uwagi na ograniczoną ilość miejsc parkingowych oraz wzmożony ruch, dotyczy to szczególnie mieszkańców osiedla nr 4 („za mostem”).

W Mogilnie dzięki uprzejmości właścicieli oraz zarządców firm i instytucji, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka):

- bazy PKS (ul. Kościuszki),

- placu firmy P.W. Taciak,

- firmy Centrum Hurtowe Pasz (ul. Kościuszki),

- stacji paliw „Nicole” (ul. Kościuszki),

- parkingu przy ul. Kościuszki,

- placu (ul. Betonowa),

- parkingu przy restauracji BOSS

- parkingu przy Urzędzie Miejskim i SPZOZ w Mogilnie,

- parkingu na terenie byłego Banku Gdańskiego (ul. Kościuszki),

- placu za bazą PKS.

 

W Strzelnie natomiast wyznaczono miejsca parkingowe na terenie:

-  parking przy cmentarzu (ul. Kościuszki),

- parking przy cmentarzu (ul. Kolejowa),

- plac przy komisariacie Policji (ul. Cieślewicza),

- parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Sportowa),

- baza PKS (ul. Towarowa),

- parking przy markecie „Mila” (ul. Raj).

Parkingi oznakowane będą tablicami informacyjnymi. Oprócz wyznaczonych miejsc samochody będzie można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz w miejscach, gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego.

UWAGA!!!

Niestety musimy pamiętać, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarz z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki. Niech osobom starszym towarzyszą towarzystwo krewni lub znajomi. Drogie znicze, wieńce i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed świętem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.

Odwiedzając groby 1 listopada nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych wartościowych przedmiotów. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. W świątecznym tłoku pamiętajmy o dzieciach, które winny być pod stałą i ścisłą opieką dorosłych.

Wybierając się w daleką podróż pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Na postój wybierajmy najlepiej publiczne parkingi. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy. Mogą one stać się łupem złodziei. Za kierownicę siadajmy wypoczęci i trzeźwi. Jeżeli mimo wszystko staniemy się ofiarą przestępstwa należy wezwać natychmiast Policję lub Straż Miejską.

Publikacja: asp. Tomasz Bartecki