TRUDNE WARUNKI NA DROGACH - Wiadomości - KPP w Mogilnie

Wiadomości

TRUDNE WARUNKI NA DROGACH

Data publikacji 05.12.2018

Nocne przymrozki sprawiły, że drogi pokryły się cienką, prawie niewidoczną warstwą lodu. Warunki jazdy są trudne, dlatego mogileńscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Zmiana warunków atmosferycznych sprawia, że sytuacja  na drodze robi się zmienna, a co za tym idzie zdradliwa i niebezpieczna zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Wielu kierowcom złudnie wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnię może pokrywać cienka, prawie niewidoczna warstwa lodu. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, przez co wydłuża się droga hamowania, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Przekonała się o tym 34 – letnia kierująca fordem modeno, która dzisiaj (05.12.2018) o godzinie 8:40 na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 254 w miejscowości Dąbrowa, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego wpadła do przydrożnego rowu. Na szczęście kobiecie nic się nie stało.

Pamiętajmy, że zmienne warunki pogodowe, opady śniegu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi  i odpowiedniego przygotowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.  Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Publikacja: asp. Tomasz Bartecki